Logo AHM

SITE D’INFORMATION DÉDIÉ À L’ART CONTEMPORAIN ET MEMBRE DU SPIIL

Serge Labégorre, Ruta Jusionyte | La part secrète de l’être

La part secrète de l’être réunit les peintures de Serge Labégorre, ainsi que les sculptures et les dessins de Ruta Jusionyte. Plus d’informations sur le site de la galerie Bourdette Gorzkowski. Visuel : Sculpture signée Ruta Jusionyte.
PILOTAS.LT
„Motina ir vaikas“, R.Jusionytė, 2012 m.

PRANCŪZŲ EKSPRESIONIZMAS: Paroda Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui

2017-10-30
Comments Off
PILOTAS.LT

Kaune, M.Žilinsko dailės galerijoje atidarom tarptautinė paroda „Šiuolaikinis prancūzų ekspresionizmas ir ne tik“. Prancūzijoje ir kitose Europos šalyse kuriančių ekspresionistinės raiškos dailininkų kūrinius jai atrinko projekto kuratorius, Prancūzijoje, Europoje bei kitose pasaulio šalyse žinomas meno kritikas ir dėstytojas, per100 knygų ir katalogų autorius Christian’as Noorbergen’as.

Lapkričio 9 dieną (ketvirtadienį) 18:30 val. M.Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas) įvyks tarptautinės parodos „Šiuolaikinis prancūzų ekspresionizmas ir ne tik“, skirtos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, atidarymas. Parodoje lankytojams pristatoma aktuali ekspresyvios kūrybos situacija. Čia atsispindi ekspresionistinės raiškos dailėje įvairovė, kuri konceptualiai ir istoriškai yra artima Lietuvos dailės raidai. Mokymasis, stažuotės Paryžiaus meno mokyklose, stipendijos buvo kertiniai faktoriai, kurie formavo lietuviškojo modernizmo kūrybos principus. Justino Vienožinskio, kuris gilino žinias Paryžiaus meno centruose, dėka XX a. pradžioje Lietuvos dailėje palaipsniui įsivyravo prancūzų dailės tradicija. Naujų modernėjančių tendencijų įtvirtinimui svarus vaidmuo teko Paryžiuje gyvenusiam ir studijavusiam Adomui Galdikui. Paryžiuje studijavę arsininkai Antanas Gudaitis, Viktoras Vizgirda, Antanas Samuolis buvo meno reformatoriai Lietuvoje, rėmęsi moderniomis prancūziškojo meno atšakomis. Būtent prancūziškoji modernioji mokykla tapo lietuvių koloristinės tapybos mokyklos pagrindu, o surengtos lietuvių menininkų parodos Paryžiuje atvėrė plačius pripažinimo kelius.
Parodoje savo darbus pristato 13 menininkų: tapytojai Francis’as-Olivier Brunet, Nicolas’as Gasiorowski’is, Cristine Guinamand, Serge’as Labegorre, Niyaz’as Najafov’as, Jean’as-Louis Nehlich’as, Olivier de Sagazan, Gérard’as Striche, Johan’as Van Mullem’as, skulptoriai Robert’as Sobocinski’is, Rūta Jusionytė, Marc’as Petit bei fotomenininkas Marc’as Kruger’is.
Grata kitų autorių prietatiomai R.Jusionytei Paryžiuje buvo įteikta Prancūzijos instituto Menų akademijos Georges Coulon premija už geriausią 2015-ųjų metų figūratyvinę skulptūrą. Jos kūryba kupina vidinės įtampos, ryški ir kontrastinga. Joje apstu įvairių žmogaus gyvenimo temų. Menininkė mąsto apie žmogų tam tikrame jo gyvenimo tarpsnyje.
Parodos kuratorius: Christian Noorbergen. Idėjos autorius ir vadovas: Edvidas Žukas. Projekto vadovė: Eglė Bertašienė. Parodos rengėjas/Parodos katalogo leidėjas: VšĮ „Menų tiltas“. Partneris: Prancūzų institutas Lietuvoje.
Paroda „Šiuolaikinis prancūzų ekspresionizmas ir ne tik“ M.Žilinsko dailės galerijoje veiks iki metų pabaigos.
Parengta pagal Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus informaciją.
Nuotrauka: „Motina ir vaikas“, R.Jusionytė, 2012 m.

 

24 heuresCULTURE

Expo: Ruta Jusionyte ou l’étrange sourire de la vie

Ses démons contenus, l’artiste lituanienne pose ses humanités sculptées sur la frontière avec l’espoir d’une vie meilleure et signe un retour plus serein à la Galerie Univers à Lausanne.

Les sculptures en terre cuite de Ruta Jusionyte habitent de leur humanité l’espace de la Galerie Univers à Lausanne dans une exposition comptant aussi quelques peintures et dessins.

 

Rūtos Jusionytės paroda lietuvišku gūsiu įsiveržė į Briuselį

 

LRT.lt2021.04.29 11:07

Vakar Briuselyje, Arielle`s d’Hauterives meno galerijoje atidaryta Rūtos Jusionytės autorinė paroda „ICI“ („Čia“) – pirmasis lietuviško meno gūsis Belgijoje nuo pandemijos pradžios, rašoma Lietuvos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje pranešime žiniasklaidai.

Paryžiuje gyvenanti ir kurianti menininkė į Briuselį sugrįžo po penkerių metų pertraukos – paskutinė jos personalinė paroda čia buvo atidaryta 2017 metais.

Parodoje „ICI“ R. Jusionytė pristato tapybą, skulptūrą ir graviūrą. Pasak meno kritikės Erikos Grigoravičienės, kuri MO muziejui rengia knygą „Lietuvos tapyba“, „Rūtos meninė raiška subrendo Paryžiuje. Buvęs pasaulinis modernizmo centras šiandien – daugiakultūris miestas, puiki erdvė konstruoti hibridines tapatybes, išrasti naujas giminystes.

Žalčio žmona Eglė iš lietuvių mitinės sakmės čia susitinka su princese ir slibinu, Dama ir vienaragiu, Mažuoju princu ir jo lape, lietuvių tapybos spalvos susimaišo su laukinių žvėrių tapybos spalvomis, gyvulių ir mitinių mišrūnų figūros – su viduramžių bestiarijų padarais, siurrealistų minotaurais, žmogiškais ir nežmogiškais CoBrA gyvūnais. Niekada nežinai, kas dar gali atsirasti šiame raganos puode.“

R. Jusionytės kūryba 2019 metais buvo įvertinta aukščiausiu Prancūzijos menų akademijos apdovanojimu „Diplome de l’Academie des Beaux Arts“. Paroda Briuselyje veiks iki gegužės 30 dienos.

Briuselyje parodą surengusi Jusionytė klausia: ar gamta žaidžia su žmogumi, ar žmogus su gamta?

 Justina Ilkevičiūtė, Mindaugas Laukagalis2021.05.03 22:55

Paryžiuje gyvenanti ir kurianti Lietuvos menininkė Rūta Jusionytė Briuselyje pristato savo tapybą, skulptūrą. Menininkė sako, kad pandemijos triukšmas padėjo sustoti ir susimąstyti, kas yra vidinė ramybė. Dėl to šį kartą parodoje ypač daug namų motyvo.

Tai – pirmas lietuviško meno gūsis Belgijoje nuo pat pandemijos pradžios. 24-ame aukšte įsikūrusioje „Arielle, s d`Hauterives“ galerijoje menininkė R. Jusionytė atidarė parodą pavadinimu „Ici“ arba lietuviškai – „Čia“.

Menininkė sako, kad turime gyventi čia ir dabar. Dabar, o ne rytoj priimti sprendimus dėl Žemės likimo. Dabar ir čia susimąstyti, kaip mūsų veiksmai veikia planetą, kurią mes, žmonės, jau esame užvaldę.

„Tie kauliukai – tai tokia simbolinė žaidimo idėja, visi trys žaidėjai jie sau kažką čia žaidžia. Tai čia taip galima būtų pasakyti, ar čia gamta žaidžia su žmogumi, ar galbūt kaip tik žmogus žaidžia su gamta“, – pasakoja menininkė.

Paryžiuje gyvenanti menininkė Jusionytė: pandemijos triukšmas padėjo sustoti ir susimąstyti, kas yra vidinė ramybė

Ši galerija Briuselyje eksponuoja tik moterų meną. Tai – lyg kvietimas atkreipti dėmesį į kuriančias menininkes, kurios dar turi kovoti dėl vietos meno pasaulyje.

Nors Paryžius yra namai, gimtine visada liks Lietuva, pabrėžia kūrėja. Tačiau svarbiausia kiekvienam žmogui pirmiausia atrasti namus savyje.

„Aš privedžiau tai prie idėjos, kad namai svarbiausia yra namų jaukumas, namų vidinė būsena, vidinis pasitikėjimas savimi ir yra tie tikrieji namai. Kai vidiniai namai ir yra tokie tvirtesni, tai tada galima keliauti kur nori“, – sako R. Jusionytė.

Paroda Briuselyje veiks iki gegužės 30 dienos

Paryžiuje gyvenanti menininkė Rūta Jusionytė: „Žengiu į etapą, kai Miuncho klyksmo nebereikia“

Menininkės Rūtos Jusionytės parodos atidarymas/ Organizatorių nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-11-08 19:51
„Savo kūryboje aš nepateikiu atsakymų, aš kviečiu į diskusiją”, – sako Paryžiuje du dešimtmečius gyvenanti menininkė Rūta Jusionytė. Savo kūrybos dvidešimtmetį vakar ji minėjo Vilniuje. Galerijoje „Menų tiltas” surengta personalinė paroda, kurios centre – skulptūrų instaliacija „Pusryčiai ant žolės”.
Po ketverių metų su savo kūryba grįžusi į Lietuvą, parodoje Rūta Jusionytė eksponuoja per pastaruosius dvejus metus sukurtus darbus. Daugelis pirmą kartą iškeliavo iš menininkės studijos Paryžiuje ir buvo parodyti viešai. Į parodos atidarymą susirinkusieji tai įvertino – jau pirmąjį vakarą net trys kūriniai buvo įsigyti kolekcininkų.

„Kiekvienas kūrėjas perteikia tai, ką jis mato aplinkui. Aplinka tarsi veidrodis atspindi kiekvieno iš mūsų gyvenimą. Tuos atspindžius žmonės gaudo ir todėl susitapatina su menininko darbais“, – sako Rūta Jusionytė, savo kūryboje itin pabrėžianti individo, asmenybės ir žmogaus būties temas. „Šiandien man artima graikų filosofija, – dar priduria, – jie sakė, kad nieko iš gyvenimo tikėtis nereikia, svarbu to nepamiršti ir gyventi carpe diem – šia diena“.

Rūtos Jusionytės paroda „Pusryčiai ant žolės“ yra Eduardo Manė paveikslo variacija. Aplink žaidimo „Monopolis“ lentą, ant kurios padėti trys mažyčiai namai ir du obuoliai, sėdi šeši personažai. Trys iš jų yra žmogaus ir gyvūno hibridai, įkūnijantys gyvūno charakterį turinčio žmogaus metaforą: vienas su dramblio galva, kitas su kiškio, trečiasis o su lokio. Draugiją jiems palaiko trys moterys: viena rankose turi žuvį, kita – kiškį. Paslaptimi pridengtos nuogybės atveria scenos erotinį matmenį.

Menininkės Rūtos Jusionytės parodos atidarymas/ Organizatorių nuotr.

Menininkės Rūtos Jusionytės parodos atidarymas/ Organizatorių nuotr.

„Žaidimas be aiškių ir apibrėžtų taisyklių atskleidžia ryšius, kurie sieja vyrus ir moteris. Šiame gyvenimo žaidime, tokie jaudinantys ir kontrastingi faktoriai kaip aistra ir protas, troškimas ir intelektas, instinktas ir pareiga tarsi susilieja, bet tuo pačiu metu ir priešinasi vienas kitam“- taip meninio žaidimo taisykles aiškina pati kūrėja ir sako, kad kiekviename iš mūsų gyvena vaikas, mama ir tėtis, mes patys renkamės pagal kokias taisykles žaisti savuosius žaidimus visuomenėje. Būtent tos taisyklės ir apsprendžia, esame laisvi, ar ne, laimingi, ar ne.

Šia paroda Rūta Jusionytė tarsi uždaro dviejų dešimtmečių savo kūrybos etapo duris. Ji sako, kad baigėsi periodas, kai ji mokėsi plaukti drumzliname vandenyje. „Atvykusi į Paryžių, – prisimena, – labai daug mokiausi, žiūrėjau, savinausi, bendravau su dailininkais, galerininkais, kolekcininkais. Kai atvykau, buvau vos 23-ejų, teko pačiai išsiaiškinti, kas vyksta ir kokios žaidimo taisyklės egzistuoja. Vėliau, nuo 25-erių iki 40-ies, įrodinėjau sau ir kitiems, ką galiu. Šiandien, rodos, žengiu į naują etapą, keliu visiškai naujus klausimu

en_USEnglish